Informacja Link do platormy learningowej
Czernikowskie Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji, Kultury i Sportu „Czyż-nie”

Gļżrny pasek z cieniem
Internetowe liczniki
stat4u


Drużyna Odyseuszek z Czernikowa na finałach światowych w USA

W dniach od 23 maja do 2 czerwca drużyna Odyseuszek pod szyldem Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-nie” w składzie: Alicja Grzywińska, Julia Pospiech, Weronika Paul, Karolina Strychalska, Marta Masalska, Daria Grodzińska, Bernadeta Marchlewska wraz z trenerkami (nauczycielkami z SP Czernikowo) Dorotą Pucińską i Beatą Siekierską oraz tłumaczem Agatą Górecką brała udział reprezentując gminę Czernikowo, powiat toruński, województwo kujawsko-pomorskie i kraj w Finale Światowym Konkursu Odysei Umysłu w Michigan w USA.

Drużyna w ogólnej klasyfikacji zajęła 14 miejsce spośród 64 drużyn z całego świata w swojej kategorii wiekowej i Problemie. Natomiast w rozwiązywanych na miejscu Problemach S pontanicznych uzyskała najwyższy wynik, potwierdzając tym samym swoją kreatywność i nieszablonowy sposób myślenia. Udział w konkursie w Michigan był zwieńczeniem całorocznej ciężkiej pracy drużyny i trenerów (także Marzeny Szarszewskiej). Niezapomnianym wydarzeniem była z pewnością uroczysta Ceremonia Zamknięcia Finałów na stadionie Spartan, do którego wszystkie polskie drużyny dotarły wspólnie w biało-czerwonej paradzie. Pobyt na kampusie to również możliwość spotykania i poznawania młodzieży z odległych zakątków świata, m.in. z Australii, Francji, Meksyku, Chin, Argentyny, ale i również naszych sąsiadów, np.; Rosjan czy Słowaków. „Dobrym duchem” w czasie pobytu na konkursie była Drużna Kumpelska z Geneseo Central School w stanie Nowy Jork. Służyli oni radą, pomocą, a nade wszystko włączali do zabaw i gier przed akademikami i zarazili „pinsomanią”. Wszyscy zaczęli zbierać lub wymieniać niewielkie metalowe znaczki przygotowywane przez delegacje krajów biorących udział w konkursie.

Oprócz przygody związanej z pobytem na kampusie Uniwersytetu Michigan, uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość zamieszkania przez tydzień u amerykańskich rodzinach w Houston, związanych oczywiście z programem Odysei Umysłu, w ramach programu Homestay. Podróż autokarem z Lansing do Houston trwała całą dobę! Czas minął na bacznym obserwowaniu przemijających przez szybę krajobrazów stanów: Indiana, Illinois, Missouri, Arkansas i Teksasu. W Houston dziewczęta z drużyny i opiekunowie odwiedzili szkołę „Spring Oaks Middle School”, w której trenerem Oduseuszy jest organizatorka homestaya dla czernikowskiej drużyny. Od uczniów jednej z klas wszyscy otrzymali koszulki z logiem szkoły. Miłą niespodzianką była również wizyta w klasie na lekcji historii oraz posiłek na szkolnej stołówce, jakże innej niż nasza. Ponadto Odyseuszki zwiedziły Muzeum Nauk Przyrodniczych, w którym znajdują się na przykład rekonstrukcje zwierząt prehistorycznych, zbiory minerałów i skamieniałości oraz biżuterii z cennymi kamieniami. Wrażenie niesamowite zrobiło też centrum miasta Houston z nowoczesnymi wieżowcami. Kilka godzin było również przeznaczonych na twórczą zabawę w ośrodku, który przypomina warszawskie Centrum Nauki Kopernik, tyle, że ten przygotowany jest dla jeszcze młodszych małych naukowców. W Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA oprócz zwiedzania drużyna uczestniczyła w lunchu z astronautą Michaelem McCulleyem, uczestnikiem kilku wypraw kosmicznych. Wieczorem jedna z amerykańskich rodzina zabrała wszystkich na mecz baseballowy. Była to świetna okazja poznać ich ulubiony, narodowy sport i stać się na chwilę kibicem drużyny Skeeters. Wspaniałych wrażeń dostarczył również wyjazd do miasteczka Galveston nad Zatoką Meksykańską, którego uliczki, domy, sklepy wyglądały jak wyjęte z filmu amerykańskiego.

Pobyt Hauston był niesamowitą okazja, by poznać kulturę, obyczaje, kuchnię i codzienne życie amerykańskich rodzin. Rodziny, które gościły naszą delegację były niebywale gościnne, otwarte i życzliwe. Mimo braków językowych dziewczyny szybko nawiązały kontakt z dziećmi gospodarzy. Wszyscy bardzo chętnie słuchali opowieści o naszych zwyczajach i kulturze., np. w czasie wieczoru polskiego, kiedy to Odyseuszki przygotowały polskie potrawy. Amerykanie doskonale również orientowali się gdzie jest nasze Czernikowo i zaglądali na stronę naszej Gminy.

Cała podróż obfitowała w niezapomniane i fascynujące wrażenia, które zostawią po sobie wiele wspaniałych wspomnień.

To wszystko było możliwe dzięki ofiarności wielu ludzi, naszych Sponsorów, którym - na razie ogólnie wszystkim - serdecznie dziękujemy.

Znów pozwoliliście nam marzyć, myśleć i tworzyć.

Wyjazd Odyseuszek współfinansował Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Herb woj. kuj.-pom.

 
Czernikowskie Stowarzyszenie Czyż-nie”, 87-640 Czernikowo, ul. Toruńska 20, tel.: 517 337 951, fax. 54 288 92 22, e-mail: asivickis@gmail.com